تهران- ایرنا- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اصلی‌ترین متولی فرهنگ کشور محسوب می شود که در دوره های مختلف با فراز و نشیب هایی روبرو بوده است و دولت های نهم تا دوازدهم نیز از این امر مستثنی نبوده اند. از این رو افرادی که برای تصدی این پست انتخاب می شوند باید علاوه بر داشتن دغدغه فرهنگی، بتوانند بسترهای لازم را برای تحقق آزادی‌های مشروع فراهم آورند....
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

کارگزاران فرهنگ از دولت احمدی نژاد تا روحانی

خبرگزاری جمهوری اسلامی : مروری بر عملکرد 40 ساله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی(2)

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا؛ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوره اصلاحات و با توجه به سابقه حضور 10ساله رییس دولت در این وزارتخانه، با موفقیت های چشمگیری در حوزه های مختلف کتاب، مطبوعات، سینما و ... روبرو بود و توانست کارنامه قابل قبولی ارایه دهند هرچند از طرف گروه های مختلف به ویژه علیه عطا الله مهاجرانی حاشیه سازی هایی انجام می گرفت که نهایت هم با استعفای وزیر همراه بود اما پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری 1384خورشیدی، این وزارتخانه و عرصه فرهنگ کشور را دستخوش تغییر و تحولاتی کرد که از نظارت بر تولیدات فرهنگی تا بسته شدن خانه سینما نتیجه آن بود تا اینکه در دولت حسن روحانی رویه نگاه به این حوزه تغییر پیدا کرد. رویه که از سخنان علی جنتی به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در همان بدو ورودش به این وزارتخانه معلوم بود زیرا جنتی خود را ادامه دهنده راهی می دانست که از سیدمحمد خاتمی شروع شده بود.

در این 2دولت تا به امروز پنج وزیر سکان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در دست داشته اند که در زیر عملکرد دوره وزارت آنها را بررسی می کنیم.

**محمدحسین صفار هرندی(1388–1384)
محمدحسین صفار هرندی متولد1332خورشیدی در تهران است. وی در 1352در رشته راه و ساختمان وارد دانشگاه علم و صنعت شد. سپس در 1372 دوره دانشکده فرماندهی و ستاد سپاه و بعد از آن دوره دکتری مدیریت استراتژیک را به پایان رساند.
صفار هرندی عضو رسمی سپاه پاسداران است و تا 1382 به طور تمام وقت در این نهاد مشغول کار بود و سپس به صورت مأمور به روزنامه کیهان رفت.

پیروزی محمود احمدی نژاد در 1384خورشیدی عرصه فرهنگ کشور را دستخوش تغییر و تحولات اساسی کرد. رییس دولت، صفارهرندی را که که در دوران روزنامه نگاری نقدهای بی محابایی به وزارت ارشاد و هنرمندان و اصلاح طلبان داشت، از ساختمان کیهان به ارشاد آورد تا حوزه فرهنگ را مدیریت کند.

در این دروه محمدرضا جعفری جلوه معاونت سینمایی را برعهده گرفت که اختلاف میان تهیه‌کنندگان و خانه سینما به شکاف میان تهیه‌کنندگان منجر شد وی تلاش کرد همه را زیر یک چتر واحد جمع کند و ارتباط خوبی نیز با اصناف در خانه سینما برقرار کرد.

در نخستین سال حضور صفارهرندی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نمایشگاه کتاب تهران از محل دایمی نمایشگاه‌های بین‌المللی به مصلی تهران منتقل شد که این امر حواشی بسیاری را برای وی رقم زد. در این دوره نظارت را بر تولیدات فرهنگی تشدید شد و برخی از کتاب هایی که پیش از این مجوز انتشار گرفته بودند، لغو مجوز شدند.

یکی از مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی کشور در این دوره را باید تاسیس جوایز مختلف ادبی دانست که «جایزه جلال آل‌احمد» که به برنده آن 110سکه تعلق می‌گرفت و گران‌ترین جایزه ادبی در ایران بود، یکی از آنها است. جوایز دیگری چون گام اول، کتاب فصل، جایزه پروین اعتصامی، حضور بخش شعر در جشنواره فجر و تاسیس بنیاد ادبیات داستانی از دیگر اقدام های فرهنگی در دوره صفار هرندی محسوب می شود.

صفارهرندی همچنین خبرگزاری تخصصی کتاب با عنوان «ایبنا» را تاسیس کرد که به طور تخصصی به کتاب و مقوله های مکتوب فرهنگی می پرداخت.

در روزهای پایانی دولت نهم احمدی نژاد بارها از عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد ابراز نارضایتی کرد تا اینکه هشت روز مانده به پایان دولت، صفارهرندی را برکنار کرد تا محمدعلی خواجه‌پیری مشاور قرآنی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس مرکز هماهنگی، توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی کشور به عنوان سرپرست مشخص شود اما با این اقدام کابینه از رسمیت می‌افتاد همین امر سبب شد تا ابلاغیه لغو شود. هرچند خود صفارهرندی در نامه‌ای استعفای خود را تقدیم رییس‌جمهوری وقت کرد که به آن پاسخی داده نشد تا عمر دولت نهم به پایان برسد و سیدمحمد حسینی سکان فرهنگ را در دست بگیرد.

**سیدمحمد حسینی (1392–1388)
سیدمحمد حسینی متولد 1340خورشیدی در رفسنجان و دانش آموخته کارشناسی ارشد معارف اسلامی از دانشگاه امام صادق(ع) و دکتری فقه و مبانی حقوق اسلامی از دانشگاه تهران است. وی نماینده دوره پنجم مجلس شورای اسلامی، قائم مقام وزیر علوم و رییس دانشگاه پیام نور در دولت نهم بوده و معاونت سازمان صدا و سیما و رییس حوزه ریاست در زمان ریاست علی لاریجانی در صدا و سیما را نیز در کارنامه خود دارد. حسینی از اعضای هیأت امنای دانشگاه شهیداشرفی اصفهانی و عضو هیات علمی دانشکده الهیات دانشگاه تهران است.

حسینی که در مجلس پنجم و هنگام استیضاح مهاجرانی وزیر ارشاد دولت اصلاحات، وی را «شیر بیشه قلم» دانسته بود تا «مرد میدان مدیریت»، در کابینه دهم از طرف احمدی نژاد سکان فرهنگ را در دست گرفت تا مرد میدان مدیریت شود.

در این دوره جواد شمقدری معاونت سینمایی را برعهده داشت. در همین زمان میان معاونت سینمایی و خانه سینما اختلاف ها بالا گرفت و مدیران میانی نتوانستند به درستی با اهالی سینما ارتباط برقرار کنند و هرچند معاونت سینمایی به سازمان سینمایی ارتقاء یافت اما بسیاری از هدف گذاری‌ ها به درستی شکل نگرفت، خانه سینما بسته شد.

همچنین بهمن دری معاونت فرهنگی این وزارتخانه را در دست گرفت. وی نظام رتبه بندی ناشران برقرار کرد که بر اساس آن عملکرد ناشران بر اساس 20 شاخص مورد ارزیابی قرار می‌گرفت و امتیازهایی به آن‌ها داده می‌شد. همچنین یارانه کاغذ حذف شد. وی هدف از انجام این کار را اعطای یارانه به کتاب‌ها، به عوض ناشران دانست اما مدتی بعد برکنار شد.

در دوره حسینی وضعیت اکران فیلم ها حالتی سردرگم داشت فیلم های که تا آن روز اجازه اکران نداشتند اکران شدند و در مقابل فیلم هایی نیز توقیف شد. حسینی به فیلم هایی همچون «به رنگ ارغوان»، «آتشکار»، «تسویه حساب» که از توقیفی‌ها بودند اجازه اکران داد اما در ادامه فعالیتش جلوی اکران فیلم ‌هایی مثل «پاداش»، «خانه پدری»، «زمهریر»، «فرزند صبح»، «خیابان‌های آرام»، «فصل باران‌های موسمی»، «آسمان محبوب» را گرفت. در مجموع 28 فیلم در دولت نهم توقیف و در دولت دهم رفع توقیف شدند.

پایین کشیدن فیلم‌ ها از سینما‌ها رسمی بود که اگر چه در دوره های مختلف و به اشکال گوناگون اتفاق می افتاد اما در دولت دهم باب شد. در این زمان افرادی که متولی سینما نبودند تا آنجایی دخالت می کردند که به خود اجازه می دادند برای سینما تصمیم‌ بگیرند. سرنوشتی که دامن «گشت ارشاد» و «زندگی خصوصی» را گرفت.

در همین دوره شورای عالی سینما تشکیل شد و معاونت سینمایی به سازمان سینمایی تبدیل شد تا سینما بودجه و ساختار جداگانه ای داشته باشد.هرچند با پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری 1392خورشیدی علی جنتی سکاندار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد.

**علی جنتی(1395-1392)
علی جنتی متولد 1328خورشیدی در قم است که پس از گذراندن دوران متوسطه و دبیرستان با آغاز به کار مدرسه علمیه حقانی، تحصیلات حوزوی خود را آغاز کرد و به مدت 10سال از محضر استادان بزرگ حوزه در زمینه ادبیات عرب، منطق، ‌فلسفه، اقتصاد اسلامی و فقه و اصول بهره گرفت و پس از پایان سطح، دروس خارج فقه و اصول را گذراند.

جنتی مبارزه علیه رژیم پهلوی را از 1347 و با روش مبارزه مسلحانه شروع کرد اما مدتی بعد توسط ساواک شناسایی و به کویت رفت و تا پیروزی انقلاب اسلامی را آنجا زندگی کرد.

جنتی از 1358 کار خود را با عضویت در شورای نظارت بر صدا و سیما شروع کرد یک سال بعد رییس صداوسیمای خوزستان شد و سال بعد به عنوان استاندار در این استان منصوب شد. جنتی را باید یکی از افراد نزدیک به آیت الله هاشمی رفسنجانی دانست چرا که در 1367 ریاست دفتر وی را بر عهده داشت و در دوران ریاست جمهوری سردار سازندگی به استاندار خوزستان منصوب شد و از 1371 تا 1377 به معاونت بین‌الملل وزارت ارشاد رسید تا در دولت اصلاحات سفیر ایران در کویت شود.

شاید به سبب نزدیک جنتی به آیت الله هاشمی رفسنجانی در ابتدای روی کار آمدن محمود احمدی نژاد، همه فکر می کردند که جنتی نیز مانند بسیاری از افراد سازندگی و اصلاحات کنار گذاشته شود اما شاید فرزند احمد جنتی بودن مانع از آن شد که رییس دولت نهم بتواند به راحتی از کنار نام جنتی بگذرد. به هر ترتیب و هرچند جنتی را از کویت فراخواندند اما به عنوان معاون سیاسی مصطفی پورمحمدی وزیر کشور منصوب شد اما خیلی زود و در آستانه انتخابات شوراها و مجلس خبرگان در 1385، وی را از این سمت کنار گذاشتند تا بار دیگر به عنوان سفیر به کویت فرستاده شود اما در 1389از این مقام برکنار شد.

پیروزی حسن روحانی در انتخابات 1392 جنتی را مانند بسیاری از اصلاح طلبان و اعتدالی های دولت سازندگی به عرصه سیاست بازگرداند. در این دوره با توجه به سابقه نزدیکی جنتی با آیت الله هاشمی رفسنجانی باعث شد سکاندار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد. شود.

جنتی که وزارت مهم و حساسی همچون فرهنگ و ارشاد اسلامی را برعهده داشت از همان روزهای نخست نشان داد که نمی تواند یا نمی خواهد محافظه کار باشد چراکه در روزهایی که هنوز تصویر رییس دولت اصلاحات ممنوع بود و نمی شد نامی از وی برد در هفتم شهریور 1392 و در مراسم گشایش استودیوی ضبط صدای موزه موسیقی، ضمن تشکر از همکاری‌های احمد مسجد جامعی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت اصلاحات گفت: «امیدوارم با این کمک‌ها ادامه دهنده راهی باشیم که در ابتدا با آقای خاتمی شروع شد». سخنی که نه تنها اهالی فرهنگ بلکه تعدادی زیادی از مردم جامعه را امیدوار کرد.

علی جنتی تنها چند هفته پس از استقرار در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بار دیگر خبرساز شد، اینار عکس عطاءالله مهاجرانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت اول سید محمد خاتمی که به سبب گرایش‌های سیاسی و فکری وی، سکونتش در لندن و فعالیتش در شبکه بی‌بی‌سی فارسی، در دولت نهم و دهم از دیوار وزارت حذف شده بود، بار دیگر در جای خود نصب کرد تا مهاجرانی قدردان زحمت او شود و در نامه‌ای به وی درخواست دیگری داشته باشد مبنی براینکه کتاب هایش در ایران تجدید چاپ شود.

در این دوره حجت الله ایوبی عهده دار معاونت سینمایی شد که یکی از کارها باز شدن خانه سینما در یکم شهریور 1392بود. این کار شروعی برای حوزه سینما و هنر شد چراکه در یک سال ابتدایی دولت 310 سالن سینما با سرمایه بیش از 10 میلیارد تومانی به سیستم دیجیتال مجهز شدند و هیچ سینمای تجیهز نشده‌ای در این سیستم باقی‌نماند. 30 سالن با هزینه 6 میلیارد تومانی بازسازی و توسعه پیدا کردند که نتیجه آن افزایش 5 هزار و 770 صندلی بود. پردیس کوروش، چارسو در تهران و پرشین در کرج ساخته و 23 سالن و 4 هزار و 400 صندلی جدید به سینماهای کشور اضافه شد.

عدم اکران «خانه پدری»، «رستاخیز»، «عصبانی نیستم»، «خانه دختر»، جدا شدن بخش بین الملل و ملی در جشنواره فجر و حذف فجر از بخش بین الملل، خبر استیضاح وزیر به دلیل اکران «قصه‌ها»، سنگ‌اندازی برای افتتاح نشدن مدرسه ملی سینما حاشیه‌هایی هستند که مدیریت سینما در دولت یازدهم با آن ها درگیرند.

در این دوره معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر عهده سیدعباس صالحی بود. در همین زمان نشر چشمه که از دولت دهم تعلیق و توقیف شده بود، بازگشایی شد. همچنین صالحی توانست تعامل خوبی با اصحاب فرهنگ و نشر برقرار کند و تشکل‌های مدنی نشر در اجرای مناسبت‌های فرهنگی مانند برگزاری نمایشگاه کتاب تهران مشارکت پیدا کردند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قانون معافیت ناشران و کتابفروشان ایران از پرداخت مالیات که از مطالبات اهالی کتاب در ایران در دولت‌های گذشته بود، اجرایی کرد.

اما جنتی نیز این بار از تیغ مجلس اصولگرا در امان نماند و در 2 نوبت کارت هایی به رنگ زرد برای وی صادر شد تا در زمین بازی سیاست محتاطانه تر عمل کند. به این صورت که در 17 دی 1392 برای پاسخ به سؤال حمید رسایی نماینده اصولگرا در مجلس حضور یافت اما پاسخ‌های وی مورد قبول نمایندگان واقع نشد و در نهایت با کسب 105 رأی موافق، 97 رأی مخالف و 18 رأی ممتنع از مجموع 224 رأی مأخوذه، نخستین کارت زرد مجلس را دریافت کرد اما این پایان کارت های زرد جنتی پسر نبود تا در 19 خرداد 1394 کارت دومی برایش صادر شود. این بار نیز سکاندار عرصه فرهنگ در مجلس حضور یافت.

جنتی در خردادی دیگر برای پاسخگویی سؤال حسین طلا، مسعود میرکاظمی، حسن سلیمانی، مهرداد بذرپاش، بیژن نوباوه، مرتضی آقاتهرانی و سید علی طاهری درباره محدودیت مطبوعات در انتشار اخبار مربوط به قرارداد کرسنت در جلسه علنی مجلس توضیحاتی ارایه کرد که پس از اظهارات میرکاظمی به عنوان نماینده سؤال‌کننده با توجه به این که وی اعلام کرد از پاسخ‌های وزیر قانع نشده ‌است این موضوع به رای گذاشته شد که نمایندگان مجلس با 116 رأی مخالف، 84 رأی موافق و 4 رأی ممتنع از مجموع 204 رأی مأخوذه، عدم رضایت خود از پاسخ‌های وزیر را اعلام کردند و کارتی دیگر به رنگ زرد دریافت کرد.

در نوروز 1393اصولگرایان مجلس بار دیگر به جنتی اعتراض کردند زیرا وی به همراه عده‌ای از مسوولان دولتی برای تبریک سال نو به دیدار رییس دولت اصلاحات رفته بود. در همین زمان حمید رسایی اصولگرا بار دیگر علیه وزیر دولت دست به کار شد تا وی را استیضاح کند اما این بار تیغ استیضاح متوجه وزیر علوم شد تا استیضاح جنتی از دستور کار نمایندگان منتقد خارج و مسکوت بماند.

مهمترین اتفاق دوره وزارت جنتی را باید توجه به کنسرت ها و مخالفت هایی که با آنها می شد دانست زیرا این ماجرا باعث سروصداهای زیادی شد. در این زمان کنسرت چهره های شناخته شده موسیقی سنتی مانند کیهان کلهر، شهرام ناظری، علیرضا قربانی و همایون شجریان گرفته تا اجراهای هنرمندان پاپ مثل گروه چارتار، احسان خواجه امیری، مجید خراط ها، سیروان خسروی و مازیار فلاحی لغو شدند.

به هرترتیب جنتی و تیمش در دوره در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیشتر از اینکه به مشکلات بنیادین را سامان دهند مشغول خاموش‌ کردن آتش‌هایی شدند که از طرف دلواپسان روشن می شد و شاید هم همین مشکلات دلیل استعفای او قبل از تمام شدن دولت یازدهم شد و یا اینکه تصمیم جمعی بود تا با انتخاب فردی دیگر بهانه به دست عده ای داده نشود. به این ترتیب علی جنتی در اواخر مهرماه با استعفا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کناره گیری کرد تا سید عباس صالحی که معاون فرهنگی وزارت را برعهده داشت، به سرپرستی این وزارتخانه منصوب شود.

**سیدرضا صالحی امیری(1395-1396)
سیدرضا صالحی امیری متولد 1340خورشیدی در بابل و دانش آموخته دکتری مدیریت است. وی سمت هایی همچون، معاون بررسی های استراتژیک وزارت اطلاعات، رییس کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی ایران، قائم ‌مقام و معاون سابق امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، معاونت پژوهش‌های فرهنگی و اجتماعی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی را در کارنامه خود دارد.

صالحی امیری به سبب اینکه جزو یکی از یاران نزدیک روحانی بود و در انتخابات 1392 معاونت فرهنگی ستاد او را برعهده داشت، پس از استعفای علی جنتی و مدتی سرپرستی سیدعباس صالحی در 2 آبان 1395 طی نامه‌ رییس جمهوری به رییس مجلس به عنوان وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی جهت کسب رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی معرفی شد.

البته در 11آبان ماه 1395در جلسه رای اعتماد مجلس، سابقه امنیتی صالحی امیری باعث مخالفت عده ای از نمایندگان با وی شد که مهمترین آنها سید قاضی‌زاده هاشمی نماینده مردم فریمان بود. این نماینده مجلس نام مستعار وزیر پیشنهادی را «سیدرضا فلاح» دانست و گفت: «ما در این مملکت دست سربازان گمنامی را که برای امنیت مردم تلاش کنند می‌بوسیم، مخصوصاً اگر قصد ورود به حوزه‌های دیگر ازجمله فرهنگ را نداشته باشند».

به هرترتیب صالحی امیری با ١٨٠رای موافق، ٨٩ رای مخالف و 6 رای به سکان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در دست گرفت. البته ناگفته نماند روحانی قبل تر صالحی امیری را به عنوان ورزش و جوانان به مجلس نهم معرفی کرده بود، اما برخی حواشی که دلواپسان برای وی به وجود آوردند موجب شد صالحی امیری از وزارت ورزش جا مانده و با دستور رییس جمهوری در ریاست کتابخانه ملی قرار بگیرد.

نخستین اتفاق مهم پس از روی کار آمدن صالحی امیری برگزاری جشنواره فیلم فجر در بهمن 1395 بود که نحوه برگزاری و داوری‌های این جشنواره حواشی زیادی به همراه داشت. پس از پایان جشنواره بود که وزیر فرهنگ بلافاصله بعد از جشنواره حجت الله ایوبی از ریاست سازمان سینمایی عزل و محمدمهدی حیدریان را جانشین او کرد تا نشان دهد مدیری عمل‌گراست و بدون هیچ تسامح و تساهلی با سوءمدیریت‌ها برخورد می‌کند.

صالحی امیری برای کم کردن حواشی به مشهد رفت و با مخالف سرسخت سیاست‌های جنتی در این شهر یعنی آیت‌ الله علم الهدی دیدار کرد تا بتواند جو روانی که توسط دلواپسان ایجاد شده بود، کم کند.

همچنین صالحی امیری برای پخش ربنای استاد شجریان از صدا و سیما رایزنی هایی انجام داد تا آنجا که این پیگیری به انتقادهای گسترده از او منجر شد.

صالحی امیری در پایان دوره مدیریت خود بر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از شکل گیری شورای برنامه ریزی وزارتخانه و تدوین سند چشم انداز فرهنگی و گسترش نهادهای صنفی به عنوان دستاورد های دوره صدارت خود نام برد.

البته بر کارنامه صالحی امیری در این مدت انتقادهایی هم وارد می شد انتقادهایی که در بحث تعیین تکلیف نشدن بعضی فیلم ‌ها، وضعیت ممیزی کتاب، برگزاری جشنواره فیلم فجر، حاشیه‌های مربوط به معاونت هنری، وضعیت اماکن فرهنگی و هنری از جمله تالار وحدت و ... ظهور و بروز بیشتری پیدا می کرد.

هرچند صالحی امیری در دوره وزارت سعی می کرد خود را فردی دارای برنامه های بلندمدت بداند اما حسن روحانی برای کابینه دوازدهم سیدعباس صالحی را به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مجلس معرفی کرد تا فردی بی حاشیه و آرام سکان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در دست بگیرد. به هر حال وزارت کوتاه مدت صالحی امیری این پرسش را به وجود می آورد که چرا از همان ابتدا سید عباس صالحی سکاندار وزارتخانه نشد و آیا تغییراتی که صالحی امیری انجام داد باعث شد تا عمر وزارتش کوتاه باشد؟

**سیدعباس صالحی(1396تاکنون)
سید عباس صالحی متولد1342در مشهد و دانش آموخته دکتری فلسفه و دارای تحصیلات حوزوی است. صالحی از 1351 وارد حوزه علمیه مشهد شد و دروس مقدماتی، سطوح مقدماتی و عالی را در حوزه علمیه مشهد گذراند؛ از 1360 به حوزه علمیه قم رفت و دروس خارج را تا 1368 در آن حوزه گذراند و بار دیگر به مشهد عزیمت کرد و در دروس خارج اساتید مشهد ادامه تحصیل داد و در 1376 بار دیگر به حوزه علمیه قم مراجعت تحصیلی و علمی داشت.

وی در 1365 تا1367 سردبیر مجله حوزه و در 1373 تا1376 مسوول دفتر تبلیغات اسلامی خراسان بودو از 1376 تاکنون در سه دوره متوالی عضو هیأت مدیره دفتر تبلیغات اسلامی و سپس عضو هیأت امنای آن بوده است.

همچنین از 1376 مدیر مسوول نشریه پژوهش‌های قرآنی و از همان سال عضو هیأت تحریریه نشریات فقه اهل بیت و کاوش فقه در فقه اهل بیت بوده است.

وی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود که به سبب استعفای علی جنتی از این وزارت برای مدتی سرپرستی آن را برعهده گرفت و در دولت دوازدهم سکانداری آن شد.

پژوهش**9370**9131
  1. تودی فا   
  2. سیاسی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار