بهزاد شیرپنجه در گفت و گو با خبرنگار ایسنا افزود: بارش باران و پوشش مطلوب گیاهی و آبشخورهای مناسب موجب شده تا شرایط مطلوب برای زاد آوری قوچ و میش اصیل ارمنی در جزایر پارک ملی دریاچه ارومیه مهیا شود. وی گفت: پیش بینی می‌شود با توجه به ویژگی قوچ و میش در چند قلو زایی، تعداد آن نسبت به سال گذشته افزایش یابد که نتایح زاد آوری  در سرشماری آبان امسال مشخص خواهد شد. شیرپنجه افزود: همه ساله در اواسط...
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

چرا قوچ پارک ملی دریاچه ارومیه "ارمنی" شده؟

خبرگزاری دانشجویان ایران

بهزاد شیرپنجه در گفت و گو با خبرنگار ایسنا افزود: بارش باران و پوشش مطلوب گیاهی و آبشخورهای مناسب موجب شده تا شرایط مطلوب برای زاد آوری قوچ و میش اصیل ارمنی در جزایر پارک ملی دریاچه ارومیه مهیا شود.

وی گفت: پیش بینی می‌شود با توجه به ویژگی قوچ و میش در چند قلو زایی، تعداد آن نسبت به سال گذشته افزایش یابد که نتایح زاد آوری  در سرشماری آبان امسال مشخص خواهد شد.

شیرپنجه افزود: همه ساله در اواسط فصل بهار، بره آوری میش های ارمنی در سطح جزایر پارک ملی دریاچه ارومیه به ویژه جزیره کبودان که زیستگاه اصلی این گونه در پارک ملی است، آغاز می شود.

رییس اداره پارک ملی دریاچه ارومیه ادامه داد: قوچ و میش ارمنی در سایر جزایر دریاچه ارومیه از جمله اسپیر، اشک و به صورت فصلی در جزیره آرزو زیست می کنند اما زیستگاه اصلی آن در جزیره کبودان می باشد و دلیل آن وجود پوشش گیاهی مناسب و منابع آبی خوب آن است.

شیرپنجه گفت: سال گذشته 1200 راس قوچ و میش ارمنی در پارک ملی دریاچه ارومیه شمارش شد و در آبان نیز شماری انجام خواهد شد.  قوچ و میش ارمنی همان گوسفند وحشی است، این نوع گوسفند با چندین نژاد متفاوت از جمله (قوچ اصفهان، قوچ لرستان و قوچ عریان حوالی مشهد) در ایران زیست می‌کند.

رییس اداره پارک ملی دریاچه ارومیه گفت: گونه قوچ و میش ارمنی 10 تا 13 سال عمر می‌کند و به دلیل اینکه در زمانهای گذشته در مرز ایران و ارمنستان می زیست به قوچ ارمنی معروف است.

وی افزود: تب برفکی بیماری ویروسی و بسیار واگیردار دام های زوج سُم است و در دام های اهلی و حیات وحش دیده می شود؛ تلفات این بیماری در حیوانات و دام های بالغ کم تر اتفاق می افتد ولی در دام های جوان تلفات قابل توجهی دارد و در بررسی های صورت گرفته درقوچ و میش ارمنی پارک ملی دریاچه ارومیه هیچگونه علائم تب برفکی مشاهده نشده است.
انتهای پیام

  1. تودی فا   
  2. اجتمایی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار