تهران- ایرنا- وزارت نفت اعلام کرد: ارز حاصل از صادرات پتروشیمی‌ها از طریق سامانه نیما به طور منظم به بازار عرضه شده است.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

وزارت نفت: ارز پتروشیمی‌ها به ‌طور منظم وارد بازار شده است

خبرگزاری جمهوری اسلامی

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، روابط عمومی وزارت نفت در پی انتشار اخباری مبنی بر واگذاری اختیارات نظارتی بر پتروشیمی‌ها به «بیژن ناندار زنگنه» وزیر نفت اعلام کرد: با نظر و تاکید رئیس جمهوری و همراهی وزیرانی که برخی واحدهای پتروشیمی را تحت مدیریت دارند، اختیاراتی برای نظارت بر فرآیند و تسهیل ورود ارز حاصل از صادرات پتروشیمی‌ها به وزیر نفت تفویض شد.
«پس از این تصمیم هیات دولت، تاکنون نشست‌های متعددی میان وزیر نفت و مدیران پتروشیمی‌ها برگزار و تصمیم‌هایی برای عرضه مطمئن و مدام ارز حاصل از صادرات پتروشیمی‌ها از طریق سامانه نیما گرفته و ابلاغ شده که تاکنون به خوبی اجرا و ارز حاصل از صادرات پتروشیمی‌ها به‌طور منظم به بازار عرضه شده است.
به گزارش ایرنا، پتروشیمی ها سالیانه حدود 13 میلیارد دلار برای کشور درآمد ارزی کسب می کنند که در شرایط کنونی و محدودیت هایی که آمریکا قصد دارد با اعمال تحریم های نفتی متوجه کشورمان کند، در کانون توجه دولتمردان و فعالان اقتصادی قرار گرفته است.
پس از بروز نوسان های ارزی و راه اندازی سامانه نیما، دولت پتروشیمی ها را مکلف کرد تا دلار صادراتی را با نرخ 4200 تومان در این سامانه به فروش برسانند.
اعلام این نرخ با اعتراض پتروشیمی ها روبرو شد و مدیران آنها اعلام کردند با توجه به اینکه نرخ دلار در بازار آزاد بیش از این میزان است، فروش ارز صادراتی به نرخ 4200 تومان باعث زیان آنها می شود.
در نهایت پس از نشست مشترک مدیران عامل پتروشیمی ها و هلدینگ ها با جهانگیری معاول اول رئیس جمهوری قرار شد که با اختصاص خوراک به نرخ دلار 3800 تومانی، نظر پتروشیمی ها برای عرضه ارز صادراتی به قیمت 4200 تومانی جلب شود.
با مصوبه 14 مردادماه دولت، بازار آزاد به رسمیت شناخته شده است و صادرکنندگان از جمله پتروشیمی ها این امکان را یافته اند که با نرخ توافقی با متقاضیان، ارز حاصل از صادرات خود را در بستر سامانه نیما به فروش برسانند.
اقتصام*3065** 2023
  1. تودی فا   
  2. سیاسی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار