به گزارش ایسنا، به نقل از اکسپرس، این نخستین بار از زمان جنگ خلیج‌فارس تاکنون است که این قدرت‌های نظامی غربی برای چنین سناریویی مانور نظامی برگزار می‌کنند. گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که بهانه برگزاری این رزمایش ادعای استفاده از ماده شیمیایی مرگبار نویچوک از سوی روسیه برای ترور سرگئی اسکریپال در شهر سالیزبری انگلیس بوده است. سرهنگ هامیش دوبروتون – گوردن، یک کارشناس سلاح‌های شیمیایی گفت: تصمیم‌گیری ...
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

ناتو رزمایش مقابله با جنگ شیمیایی برگزار می‌کند

خبرگزاری دانشجویان ایران

به گزارش ایسنا، به نقل از اکسپرس، این نخستین بار از زمان جنگ خلیج‌فارس تاکنون است که این قدرت‌های نظامی غربی برای چنین سناریویی مانور نظامی برگزار می‌کنند.

گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که بهانه برگزاری این رزمایش ادعای استفاده از ماده شیمیایی مرگبار نویچوک از سوی روسیه برای ترور سرگئی اسکریپال در شهر سالیزبری انگلیس بوده است.

سرهنگ هامیش دوبروتون – گوردن، یک کارشناس سلاح‌های شیمیایی گفت: تصمیم‌گیری برای اجرای چنین مانوری تعیین می‌کند که یک تابو درخصوص استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسط کشورها در سوریه شکسته شده و بعد از آن در سالزبری رخ داد و اکنون این تابو به درستی سرانجام کاملا شکسته می‌شود.

این در حالی است که در ماه‌های اخیر ناتو تدابیر احتیاطی بیشتری برای مقابله با هرگونه حمله شیمیایی احتمالی بعد از وقوع حملاتی از این دست در سوریه و همچنین ترور برادر ناتنی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی با یک ماده اعصاب و در عین حال ادعای استفاده از ماده نویچوک در سالیزبری در پیش گرفته است.

منابع نظامی تایید کردند که رزمایشی نظامی از سوی ناتو و هم‌پیمانانش در ماه اکتبر با شبیه سازی کامپیوتری به نام "ستاره میدان" برگزار خواهد شد که متمرکز بر "حمله کشور به کشور" است.

در عین حال نمایندگان نظامی و دانشمندان متعلق به بیش از هفت کشور عضو ناتو و همچنین ژاپن و استرالیا نیز قرار است در این رزمایش یک هفته‌ای شرکت کنند.

این منابع گفتند که مساله این است که غرب چطور باید به یک چنین حمله‌ای پاسخ دهد.

آنها تصریح کردند: ما امکان یک حمله مشابه از جانب کره شمالی را درنظر می‌گیریم اما در حال حاضر توصیه‌های اطلاعاتی می‌گویند که یک حمله شیمیایی از سوی پیونگ یانگ چندان محتمل نیست.

هرچند که هنوز مکان دقیق این رزمایش محرمانه تایید نشده منابع ثانویه می‌گویند این رزمایش در مکان محرمانه موسوم به "مرکز آموزشی وارینگتون" در نزدیکی آلکسندریا در ویرجینیا برگزار خواهد شد.

این محل دارای یک مجتمع نظامی سنگربندی شده، یک لابراتوار ارتباطی، یک پایگاه ارتباطی سازمان سیا و سیستم‌های پیشرفته مبتنی بر فیبر نوری است.

سرهنگ هامیش دوبروتون – گوردن گفت: ما می‌دانیم که روس‌ها مشغول تولید ماده نویچوک بوده‌اند و تصمیم این کشور برای تخریب لابراتوارهای شیکانی در مرکز روسیه جایی که این ماده در آنجا تولید شد آن هم قبل از دسترسی بازرسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی یکی از شواهد این رخداد است.

او خاطر نشان کرد: ارتش روسیه در حوزه جنگ متعارف همتای ناتو نیست و اخیرا شاهد سقوط پیشرفته‌ترین جنگنده‌اش در سوریه بودیم اما در حوزه سلاح‌های شیمیایی از ناتو جلوتر است و من مطمئن هستم که روسیه در صورت بروز یک جنگ از هر چیزی از جمله نویچوک استفاده خواهد کرد.

او اظهار کرد که نیروهای انگلیسی و آمریکایی چندی پیش آموزش‌های خود را در حوزه مقابله با سلاح‌های شیمیایی، هسته‌ای بیولوژیکی تشدید کردند و اخیرا در یک رزمایش در آمریکا سربازان انگلیسی مشاهده شدند که به هنگام سقوط با چتر، ماسک تنفسی به صورت داشتند.

این در حالی است که نگرانی اصلی غربی‌ها این است که هنوز برای مقابله با نویچوک تجهیزات کافی ندارند و این ماده مشخصا برای خنثی کردن قابلیت‌های تشخیصی ناتو تولید شده است.

وی اظهار کرد: ابزارهای شناسایی ما نمی‌تواند این ماده را شناسایی کند و این نگران کننده است و این سوال نیز مطرح است که آیا این ماده می‌تواند به لباس‌های محافظتی در برابر سلاح‌های شیمیایی، هسته‌ای بیولوژیکی نفوذ کند هرچند که ماسک‌های تنفسی در مقابل آن مصون هستند.

وی اظهار کرد: یک مشکل این است که این ماده به گونه‌ای ممکن است در سلاح‌ها استفاده شود که به دلیل عدم امکان شناسایی سربازان به موقع برای استفاده از ماسک‌های تنفسی مطلع نشوند و در رزمایش شبیه سازی ماه اکتبر بی تردید این مشکل مورد بررسی قرار می‌گیرد. شبکه اطلاعاتی ما بی همتا هستند و ما به آنها برای دریافت هشدار قبلی متکی هستیم. با این حال چنین موضوعی آسان نخواهد بود چراکه انگلیس از تلاش برای ترور اسکریپال با این ماده غافلگیر شد.

یکسری کارشناسان دیگر نیز می‌گویند استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه و عراق نیز برنامه ریزهای نظامی را تحت تاثیر قرار داده است.

انتهای پیام

  1. تودی فا   
  2. اجتمایی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار