رئیس ادارۀ نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: تنوع ابزارهای تأمین مالی یکی از دلایل رشد تأمین مالی بوده و با معرفی ابزارهایی مثل اوراق اجاره بر مبنای سهام فرصت های بیشتری برای تأمین مالی در بازار سرمایه فراهم شده است.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

رشد ۶ برابری انتشار ابزارهای تامین مالی در بازار سرمایه

خبرگزاری فارس : رئیس ادارۀ نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار خبرداد

15801777 کد خبر
04 شهريور تاریخ

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از سنا، تنوع ابزارهای تأمین مالی یکی از دلایل رشد تأمین مالی بوده و با معرفی ابزارهایی مثل اوراق اجاره بر مبنای سهام فرصت های بیشتری برای تأمین مالی در بازار سرمایه فراهم شده است. همچنین علاوه بر ابزارهایی که در گذشته مورد استفاده قرار گرفته، ابزارهایی مثل اوراق منفعت و خرید دین نیز به بازار معرفی شده است
در پنج ماهه ابتدایی سال جاری بیش از 79,848 میلیارد ریال انواع ابزارهای تأمین مالی در بازار سرمایه منتشر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از رشدی نزدیک به 6 برابر برخوردار بوده است.

مهسا رادفر، رئیس ادارۀ نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: در پنج ماهه ابتدایی سال جاری مبلغ 26,670 میلیارد ریال انواع اوراق بهادار بدهی شرکتی برای تأمین مالی بنگاه های اقتصادی منتشر شده که نسبت به اوراق بهادار بدهی منتشره در مدت مشابه سال گذشته یعنی مبلغ 6,350 میلیارد ریال بیش از 320 درصد رشد داشته است.

وی اظهار داشت: از اوراق سلف موازی نیز بیش از سال گذشته استقبال شده و در سال جاری مبلغ 4700 میلیارد ریال اوراق سلف موازی استاندارد در بورس های کالا و انرژی منتشر شده است. این رقم در مدت مشابه سال گذشته 200 میلیارد ریال بوده است. 

 این مقام مسوول در مورد دلایل رشد انتشار اوراق بدهی گفت: تنوع ابزارهای تأمین مالی یکی از دلایل رشد تأمین مالی بوده و با معرفی ابزارهایی مثل اوراق اجاره بر مبنای سهام فرصت های بیشتری برای تأمین مالی در بازار سرمایه فراهم شده است. همچنین علاوه بر ابزارهایی که در گذشته مورد استفاده قرار گرفته، ابزارهایی مثل اوراق منفعت و خرید دین نیز به بازار معرفی شده است و در حال حاضر انواع ابزارهای تأمین مالی برای رفع نیاز مالی بنگاه های اقتصادی در مراحل مختلف فعالیت در بازار وجود دارد.

رادفر، آشنایی بیشتر شرکت ها با اوراق بدهی و اقدامات صورت گرفته برای تسهیل فرآیند انتشار اوراق را از دلایل دیگر رشد تأمین مالی از طریق ابزارهای بدهی دانست.

به گفته این مقام مسوول، برای تسهیل تأمین مالی بخش خصوصی دستورالعمل های انتشار اوراق بدهی اصلاح شد و همه شرکت های متقاضی تأمین مالی می توانند به جای معرفی یک شخص حقوقی واجد شرایط به عنوان ضامن، با تأیید سازمان و با رعایت دستورالعمل توثیق اوراق بهادار نزد شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویۀ وجوه، نسبت به توثیق اوراق بهادار به نفع نهاد واسط برای تضمین تعهدات مربوط به اوراق اقدام کنند.

رادفر در مورد اوراق جعاله به عنوان جدیدترین اوراقی که دستورالعمل آن به بازار ابلاغ شده گفت: اوراق جعاله، اوراق بهادار با نامی است که نشان‌دهندۀ مالکیت مشاع دارندگان آن در کلیۀ حقوق حاصل از قرارداد جعاله برای نهاد واسط است.

وی در توضیح قرارداد جعاله اظهار داشت: قرارداد جعاله نیز قراردادی است که به موجب آن یکی از طرفین قرارداد در مقابل جُعل، احداث، تکمیل، تعمیر طرح مشخص و تحویل آن را در زمان معینی در آینده متعهد می‌شود.

رئیس ادارۀ نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی افزود: وزارتخانه ها، مؤسسات دولتی یا شرکت‌‌های دولتی و یا مؤسسات یا نهادهای عمومی غیر دولتی می توانند برای استفاده از اوراق جعاله اقدام کنند.

این مقام مسوول در مورد تغییرات و اقدامات آتی در زمینه ابزارهای بدهی گفت: به منظور تسهیل و توسعه تأمین مالی اصلاحاتی در دستورالعمل انتشار اوراق مرابحه نیز صورت گرفته که به زودی ابلاغ می‌شود.

انتهای پیام/ب

  1. تودی فا   
  2. اقتصادی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار