معاون اجتماعی بهزیستی کشور گفت: گاهی برخی افراد که مجرم هستند با چهره متکدی ظاهر می‌شوند که باید احراز هویت شوند، گاهی هم بیماری روانی حاد دارند که باید 10 روز قرنطینه و غربالگری شوند و سپس با حکم قاضی به سازمان‌های متولی سپرده شوند....
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

پرسه مجرمان و بیماران حاد روانی در لباس متکدی/ بهزیستی مسئول ساماندهی متکدیان نیست

خبرگزاری فارس : معاون اجتماعی بهزیستی کشور در گفت‌وگو با فارس خبر داد

15801804 کد خبر
04 شهريور تاریخ

حبیب‌الله فرید در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، گفت: طبق قانون ساماندهی متکدیان در اجرا با شهرداری است و محوریت آن با استانداری و فرمانداری‌ها انجام می‌شود. 

وی ادامه داد: شهرداری‌ها باید اسکان موقت متکدیان را فراهم کنند این افراد باید احراز هویت شده و سابقه جرم نداشته باشند. همچنین نباید افرادی که به عنوان متکدی سروسامان داده می‌شوند بیماری حادی داشته باشند.

فرید گفت: پس از اینکه ساماندهی و جمع‌آوری مرحله اول انجام می‌شود دستگاه‌های مربوطه به تناسب متکدیانی که با آنها سروکار دارند آنها را ساماندهی می‌کنند یعنی بیماری‌ها، عفونت‌ها و شرایط قابل انتقال بیماری باید برطرف شود، این افراد دوران نقاهت خود را بگذرانند و سپس تحویل سازمان‌ها داده شوند.

معاون اجتماعی بهزیستی کشور گفت: گاهی این افراد مجرم هستند و با چهره تکدی ظاهر می‌شوند بنابراین باید احراز هویت برایشان انجام گیرد، گاهی بیماری روانی حاد دارند که باید در مراکز 10 روز نگهداری شده و غربالگری شوند و سپس با حکم قاضی به مراکز نگهداری سپرده شوند. 

وی گفت: سالمندان، کودکان و معلولان با حکم قاضی به بهزیستی سپرده می‌شوند البته تمام مراحلشان باید طی شده باشد و بعد به بهزیستی آورده شوند.

img

 

فرید گفت: طبق دستورالعمل ساماندهی متکدیان، ساماندهی معتادان با ستاد مبارزه با مواد مخدر بوده و راه‌ماندگان و افرادی که مشکلات مالی دارند با کمیته امداد است. سایر موارد که شامل سالمند، کودک یا معلول شود بر عهده بهزیستی است.

وی افزود: بر این اساس شهرداری موظف است که در شهرهای بزرگ، نسبت به راه‌اندازی مجتمع‌های اردوگاهی اقدام و متکدیان را ساماندهی کند در واقع، شناسایی، جمع‌آوری و تحویل افرادی که در سنین مختلف تکدی‌گری می‌کنند بر عهده شهرداری است.

فرید گفت: همچنین بر اساس بند 6 آیین‌نامه ساماندهی متکدیان، سازمان بهزیستی موظف است که افراد بی‌سرپرست، ناتوان، معلول و سالمندان نیازمند را تحویل بگیرد و در اردوگاه نگهداری کند؛ به عبارتی اگر هر کدام از متکدیان جمع‌آوری‌شده شرایط مذکور را داشته باشند، به بهزیستی تحویل داده می‌شوند و بعد از طی کردن آزمایشهای پزشکی، تحت پوشش حمایتی قرار می‌گیرند.

معاون اجتماعی بهزیستی با تاکید بر این‌که طرح جمع‌آوری متکدیان، حمایت چندجانبه دستگاه‌های متولی از جمله شهرداری، فرمانداری، نیروی انتظامی، دستگاه قضایی، بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی را می‌طلبد، تصریح کرد: اغلب متکدیان از سادگی مردم سوء استفاده می‌کنند و در کنار گدایی، ناهنجاری‌های دیگری را برای فضای شهر رقم می‌زنند. از این‌رو بهترین اقدام از جانب شهروندان کمک نکردن به متکدیان است؛ چرا که مراکزی مثل موسسات خیریه، بهزیستی و کمیته امداد(ره) برای حمایت از نیازمندان واقعی فعالیت می‌کنند.

انتهای پیام/

  1. تودی فا   
  2. اجتمایی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار