معاون وزیر بهداشت با اشاره به 10 عامل خطرابتلا به بیماری‌های غیرواگیر در ایران گفت: گروه‌های پرستاری به عنوان خط اول سلامت، نقش پر رنگی در زمینه آموزش و پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر با آن دارند.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

10 عامل خطرابتلا به بیماری‌های غیرواگیر در ایران

خبرگزاری فارس : معاون وزیر بهداشت تشریح کرد

15801808 کد خبر
04 شهريور تاریخ

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، مریم حضرتی در مراسم افتتاح کلینیک پرستاری پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر در دانشگاه علوم پزشکی بم بیماری‌های غیرواگیر را مهم‌ترین معظل نظام سلامت در بسیاری از کشورهای جهان و از جمله کشور دانست و اظهارکرد: بیماریهای قلبی- عروقی، سرطان‌ها، بیماری‌های مزمن تنفسی و دیابت چهار بیماری غیرواگیر اصلی هستند.

وی افزود: چهارعامل خطر کم تحرکی، تغذیه ناسالم، مصرف الکل و دخانیات مهمترین عوامل خطر ابتلا به این بیماری‌ها محسوب می‌شود.

معاون پرستاری وزیر بهداشت، گفت: سازمان جهانی بهداشت، کنترل این بیماری‌ها و عوامل زمینه ساز آن را بعنوان هدف اصلی برای کاهش 25 درصد مرگ و میر ناشی از بیماریهای غیر واگیر تا سال  2025 تعیین کرده است.

 حضرتی، 10 عامل خطراول ابتلا به بیماری های غیرواگیر در ایران را به ترتیب رژیم غدایی، فشار خون، توده بدنی بالا، کم تحرکی، دخانیات، دیابت، آلودگی هوا، کلسترول بالا، خطرات شغلی و مصرف مواد مخدردانست.

 وی با بیان اینکه در سند پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر، وزرات بهداشت 9 هدف سازمان جهانی بهداشت گنجانده شده است، افزود: کاهش مرگ و میر زودرس ناشی از بیماریهای غیرواگیر تا 25 درصد، کاهش 10 درصدی مصرف الکل، کاهش 20 درصدی مصرف نمک، کاهش 20 درصدی شیوع استعمال دخانیات، کاهش نسبی در شیوع فشار خون تا 25 درصد، ثابت نگهداشتن میزان بیماری دیابت و چاقی، افزایش دسترسی به درمان بیماریهای روانی تا 20 درصد، دریافت مشاوره برای جلوگیری از بیماریهای قلبی – عروقی تا کاهش 20درصدی و کاهش نسبی در نرخ مرگ و میر ناشی از تصادفات جاده ای تا 20 درصد از جمله این اهداف است.

 حضرتی گفت: گروه‌های پرستاری به عنوان خط اول سلامت، نقش پر رنگی در زمینه آموزش و پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط با آن دارند که ساختارهای لازم برای فعالیت آنها در این زمینه نظیر کلینیک ها، مرکز مشاوره  و ... در سیستم دانشگاه ها توسعه بیشتری می یابد.

انتهای پیام/

  1. تودی فا   
  2. اجتمایی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار