بیماران مبتلا به تالاسمی در ماه‌های اخیر چندین بار انتقاد خود را به شیوه‌های گوناگون نسبت به گرانی دارو اعلام کردند تا اینکه دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرد این داروها با تعرفه قبلی در اختیار بیماران قرار می‌گیرد.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

ارائه داروهای خارجی به بیماران تالاسمی با تعرفه گذشته؛ وجود ۲ هزار بیمار تالاسمی در فارس

خبرگزاری تسنیم

15801851 کد خبر
04 شهريور تاریخ
 1812061 منبع

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، یکی از چالش‌هایی که با افزایش نرخ ارز جامعه را تحت تاثیر قرار داد، افزایش هزینه‌های تهیه داروهای خارجی از سوی بیماران خاص است که از قضا شرایط مالی مساعدی نیز ندارند.

بیماران مبتلا به تالاسمی در ماه‌های اخیر چندین بار انتقاد خود را به شیوه‌های گوناگون نسبت به شرایط اعلام کرده‌اند تا اینکه سرانجام از سوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام شد این داروها با تعرفه قبلی در اختیار بیماران قرار می‌گیرد.

حسین نیک نهاد، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به افزایش قیمت داروهای بیماران مبتلا به تالاسمی از پیگیری مشکلات این حوزه خبر می‌دهد و می‌گوید: با توجه به افزایش یافتن قیمت داروی خارجی دسفرال، تصمیم گرفته شد با پرداخت تفاوت قیمت این دارو از سوی دانشگاه با تعرفه قبلی در اختیار بیماران قرار گیرد.

وی افزایش قیمت داروهای بیماران تالاسمی را مربوط به اوایل امسال می‌داند و می‌افزاید: درصدی از این مبلغ را باید بیمار پرداخت کند، اما به دلیل این که بیماران تالاسمی باید به صورت روزانه دارو مصرف کنند در پایان هر ماه هزینه سنگینی را متحمل می‌شوند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه می‌دهد: با توجه به رایزنی‌هایی که از سوی دانشگاه با مسئولان مربوط در وزارت بهداشت صورت گرفته است، مقرر شد دانشگاه درصدی از وجه آنان را پرداخت کند تا این بیماران برای مصرف داروی دسفرال خارجی با مشکل مواجه نشوند.

نیک نهاد درباره شرط پرداخت هزینه تهیه این دارو می‌گوید: بیمارانی که به تشخیص پزشک لازم است داروی خارجی مصرف کنند، با تاییدیه پزشک به بیمارستان‌های امیر و شهید دستغیب شیراز مراجعه و داروی مورد نیاز خود را دریافت می‌کنند.

وی می‌افزاید: هم اکنون تمامی داروهای خوراکی و تزریقی تولید داخل برای بیماران تالاسمی با قیمت هزار تا 2 هزار تومان در اختیار بیماران قرار می‌گیرد و افزایش قیمت تنها شامل داروهای وارداتی است.

نیک نهاد از توزیع دارویی با فرمولاسیون جدید خبر می‌دهد و می‌گوید: پیش‌بینی می‌شود این دارو در مقایسه با دیگر داروهای مصرفی بیماران تالاسمی اثرگذاری بیشتر داشته باشد و بتوانند بدون هیچ گونه عارضه‌ای از آن استفاده کنند.

2 هزار بیمار مبتلا به تالاسمی

مدیرعامل انجمن تالاسمی فارس نیز ضمن تائید رفع مشکلات بیماران تالاسمی می‌گوید: با تلاش مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دیگر مسئولان استان هم اینک بیماران تالاسمی می‌توانند مانند گذشته به جای مبلغ 600 هزار تومان در ماه با پرداخت 50 هزار تومان داروی مورد نیاز ماهانه خود را دریافت و استفاده کنند.

مصطفی احمدی با اعلام اینکه در حال حاضر حدود 2 هزار بیمار مبتلا به تالاسمی در فارس وجود دارد، اضافه می‌کند: بدن یک سوم از آنان به مصرف داروی داخلی واکنش نشان می‌دهد و به ناچار باید از داروی خارجی استفاده کنند.

وی می‌افزاید: لازم است روند حمایتی دانشگاه و بیمه ادامه داشته باشد، زیرا در شرایط کنونی بیماران برای پرداخت وجه دارو با مشکل مواجه می‌شوند.

احمدی تلاش مسئولان دانشگاه علوم پزشکی و شرکت‌های بیمه‌گر را برای رفع مشکلات بیماران تالاسمی قابل تقدیر می‌داند و می‌گوید: بیماران تالاسمی با مشکلات اجتماعی زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند که مهم‌ترین آن اشتغال است و باید استاندار فارس نسبت به این مهم توجه خاصی داشته باشد.

لزوم همکاری سازمان‌های بیمه‌گر

رئیسمرکز تحقیقات هماتولوژی دانشگاه علوم پزشکی نیز با بیان این‌که شعار بیماران تالاسمی فارس این است که خودخواسته به دنیا نیامده ولی خودخواسته برای زنده ماندن تلاش می‌کنند، می‌گوید: هم‌اینک بیماران تالاسمی فارس به‌ عنوان بیشترین جمعیت در کشور شناخته می‌شوند.

مهران کریمی با اعلام اینکه در حال حاضر با افزایش یافتن قیمت دلار این بیماران با مشکل تهیه دارو مواجه شده‌اند، اضافه می‌کند: سازمان‌های بیمه‌گر باید نسبت به پرداخت قیمت‌‌های اضافه شده تمهیداتی در نظر بگیرند، زیرا اکثر این افراد از قشر ضعیف جامعه هستند.

این پزشک فوق تخصص خون و آنکولوژی می‌افزاید: با افزایش یافتن ارز آنان باید اختلاف هزینه دارو را خودشان پرداخت کنند که ماهانه مبلغی بالغ بر 600 هزار تومان می‌شود.

کریمی با بیان اینکه سازمان‌های بیمه‌گر برای این بیماران سقف هزینه درمانی لحاظ کرده است، ادامه می‌دهد: نباید برای بیماران خاص سقف درمانی تعیین شود، زیرا بیماران خاص ویژه هستند و بین بیماران تالاسمی و هموفیلی تفاوتی وجود ندارد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی معتقد است تولیدکنندگان داروی داخلی باید به‌صورت ماهانه با پزشکانی که ارتباطم مستقیم با بیماران تالاسمی دارند در ارتباط باشند و نظرشان را در مورد مشکلات مربوط به داروها جویا شوند تا در کیفیت و اثربخشی برخی از داروها بازنگری شود.

کریمی با یادآوری اینکه در 20 سال گذشته طبق آمارها به دلیل برخی ازدواج‌های فامیلی در کشور، هر 6 ساعت یک نوازد مبتلا به تالاسمی متولد می‌شد، می‌گوید: با تجهیز شدن آزمایشگاه‌های ژنتیک و سخت‌گیری‌های مربوط به آزمایش‌های قبل ازدواج این آمار کاهش یافته و هم اینک در فارس به حدود صفر رسیده است.

وی در عین حال اضافه می‌کند: سال گذشته در یکی از روستاهای استان به دلیل انجام ندادن آزمایش قبل ازدواج، یک زوج که ازدواج فامیلی داشتند صاحب نوزاد مبتلا به بیماری تالاسمی شدند.

این پزشک فوق تخصص خون و آنکولوژی به راه‌های پیشگیری از تولد نوزاد مبتلا به تالاسمی اشاره می‌کند و می‌گوید: بهترین راه پیشگیری از تولد نوزاد مبتلا به تالاسمی، ازدواج نکردن 2 فرد ناقل تالاسمی با یکدیگر است، اما در صورت ازدواج این افراد با یکدیگر، انجام آزمایش‌های ژنتیک بر روی جنین در هفته‌های 10 تا 12 بارداری ضروری است.

گزارش از محمد شبیری

  1. تودی فا   
  2. اجتمایی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار