آنکاراـ ایرناـ دوغو پرینچک رهبر حزب وطن گفت: اتحاد با آمریکا نمی تواند باعث اقتدار ترکیه شود چرا که واشنگتن اعتقادی به حمایت از متحدان خود ندارد.
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

متحد آمریکا بودن باعث اقتدار ترکیه نمی شود

خبرگزاری جمهوری اسلامی : رهبر حزب وطن ترکیه:

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، پرینچک در گفت و گو با تلویزیون اولوسال به تشریح وضعیت اقتصادی ترکیه و نیز روابط این کشور با آمریکا پرداخت و اظهار کرد: تردیدی وجود ندارد که آمریکایی ها قصد سرنگونی دولت قانونی ترکیه را دارند چرا که مواضع اعلامی مقامات کاخ سفید علیه اردوغان بسیار شبیه اتهامات آنها علیه معمر قذافی رهبر سابق لیبی و صدام حسین رییس جمهوری سابق عراق است و امروز می بینیم که اتهام 'دیکتاتوری' بسیار در رسانه های گوناگون آمریکایی علیه اردوغان به کار برده می شود.
وی بیان کرد: نیروهای حزب کارگران کردستان(پ.ک.ک) و اعضای حزب دموکراتیک خلق های ترکیه(ح.د.پ) هدفی جز تجزیه خاک ترکیه ندارند و آمریکایی ها با همه ابزارهای لازم از این گروه های تجزیه طلب حمایت می کنند که این دلیل و دلایل دیگر نشان می دهد که واشنگتن، نه تنها هیچ ارزشی برای آنکارا به عنوان متحد خود در منطقه و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) قائل نیست بلکه در راستای تضعیف آن نیز گام برمی دارد.
وی افزود: گذشت زمان و مشاهده اقدامات امنیتی ـ اقتصادی از جمله کودتا، کمک مالی ـ تسلیحاتی به تروریست ها و فشار اقتصادی واشنگتن علیه آنکارا بر همکان ثابت کرد که همراهی با آمریکا و سوار شدن با آنها در یک کشتی، اقتداری برای ما به ارمغان نمی آورد و ما را به ساحل آرامش نمی رساند.
رهبر حزب وطن تاکید کرد: تمایل ترکیه جهت پیوستن به جبهه روسیه، چین و ایران، نگرانی های کاخ سفید را افزون تر کرده است و آنها نه با زبان دیپلماسی بلکه با زبان تهدید و تحریم قصد مقابله با این حرکت ترکیه را دارند اما به باور من، تداوم حرکت آنکارا در مسیر جدید به رغم بروز مشکلات در کوتاه مدت، سرانجامی خوش برای کشور خواهد داشت.
تداوم تنش در روابط میان آمریکا و ترکیه در پی حبس خانگی آندرو برونسون کشیش آمریکایی در شهر ازمیر، موجب تیره تر شدن روابط آنکارا ـ واشنگتن در روزهای اخیر شده است.
در سه هفته اخیر مقامات دو طرف اظهارات تندی علیه همدیگر بیان کرده اند و در حالی که دولت آمریکا در یک سال و نیم سال گذشته همواره خواهان آزادی این کشیش بوده و محاکمه وی در این مدت جزو اختلافات آنکارا و واشنگتن بوده است، بروز تنش اخیر به دامنه اختلافات دو کشور افزوده است.
مقامات واشنگتن معتقدند که این کشیش به علت خودداری آمریکا از استرداد فتح الله گولن متهم کودتای دو سال پیش، گرو گرفته و با هدف فشار بر دولت آمریکا زندانی شده است ادعایی که مقامات آنکارا آن را رد کرده و پرونده او را یک پرونده حقوقی عادی و قضایی اعلام می کنند.
خاورم/1905
  1. تودی فا   
  2. سیاسی
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار