عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به تحمیل هزینه لایروبی با ساخت موج‌شکن‌های غیر ضروری در بنادر بر تجدیدنظر در سیاست های حوزه بندری کشور تاکید کرد و گفت:‌لایروبی بنادر و سواحل اقدامات مهمی است که سازمان بنادر باید در دستور کار خود قرار دهد....
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار

تحمیل هزینه لایروبی با ساخت موج‌شکن‌های بیهوده در بنادر

خبرگزاری تسنیم

15801910 کد خبر
04 شهريور تاریخ
 1812069 منبع

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، حسن خسته‌بند با تاکید بر ضرورت ایمن سازی مسیر عبور کشتی ها، اظهار کرد:‌ برای تردد کشتی ها لایروبی و پاکسازی بنادر ضرورت دارد، وجود کشتی‌های غرق شده در آب می تواند مسیر عبور کشتی ها دیگر سد کرده و حتی به بروز مشکلاتی دامن بزند.

وی با بیان این‌که لایروبی بنادر و سواحل اقدامات مهمی است که سازمان بنادر باید در دستور کار خود قرار دهد، افزود: در حال حاضر عدم  لایروبی برخی بنادر امکان تردد کشتی و لنج ها را با مشکل مواجه کرده است.

وی با تاکید بر اینکه ایجاد برخی موج شکن های غیرضرور در برخی بنادر ضمن تحمیل هزینه های گزاف به بروز برخی مشکلات برای لایروبی بیشتر بنادر منجر شده است، گفت: نمونه این اقدام بندر آستارا بوده که با ایجاد اسکله و موج شکن هزینه های لایروبی بسیاری را به کشور تحمیل کرد.

نماینده مردم بندر انزلی در مجلس با بیان این‌که کشتی های غرق شده بیشتر در اروند بوده و در شمال کشور چنین موردی وجود ندارد، افزود: با توجه به اینکه شیب دریای خزر به سمت ایران است و عمق دریا زیاد است در صورتی غرق شدن کشتی مشکلی برای تردد و کناره گیری کشتی ها ایجاد نمی کند. بخشی از کشتی های غرق شده در اروند در طی قراردادی میان وزارت راه و شهرسازی با بخش خصوصی خارج شده اند.

خسته‌بند یادآور شد: اکنون باز هم تعدادی از کشتی ها و لنج های غرق شده در زمان جنگ در اروند وجود دارد و می تواند با برخورد با سایر کشتی های عبوری به بروز مشکل و حتی غرق شدن مجدد منجر شود.

وی با بیان اینکه اکنون نیز دولت باید با تعامل بخش خصوصی نسبت به خارج کردن کشتی های غرق شده اقدام کند، گفت: با توجه به اینکه لنج ها و کشتی های غرق شده صاحب مشخصی دارند پس از خارج کردن از آب باید تحویل مالکان داده شوند.

وی با تاکید بر این‌که سازمان بنادر باید در حوزه خارج کردن کشتی های غرق شده فعال تر عمل کند، تصریح کرد: مالکان کشتی ها و لنج های غرق شده و تمام دارایی خود را از دست داده و بعضا با پرداخت اقساط بانکی بسیار درگیر هستند از این رو تحویل لاشه این کشتی ها می تواند تا حدودی از حیث مالی به آن ها کمک کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس به خانه ملت گفت: تجدیدنظر در سیاست ها در حوزه بندری با هدف افزایش درآمد می تواند رویه مناسبی را برای بهبود وضعیت اقتصادی ایجاد کند.

  1. تودی فا   
لطفاً جهت فعال سازی این گزینه وارد حساب کاربری خود شوید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار
avatar
جهت دسترسی به تمامی امکانات وب سایت نیاز است وارد حساب کاربری خود شوید درصورتی که هنوز نام کاربری ایجاد نکرده اید از کلید ثبت نام یا جهت ورود بحساب کاربری خود از کلید ورود استفاده نمایید   ورود | ثبت نام | مرور اخبار